Egy fordított nap története


Augusztus 1, szerda.
Lassan virrad. Az utolsó éhenkórász táborozók is elbúcsúztak a tábortűztől, elhallgatott a körbejáró nóta, csend ült az udvarra, s a házra. Nagy és gyanús csend. De nem sokáig. A felkelő nap sugarai rejtélyt csempésztek a harmatcseppekbe. Ez a nap másképp kelt fel. Megmagyarázhatatlan izgalom keringett a levegőben. A táborozók huncut mosollyal sertepertéltek, intézkedtek, és léptek eddig tiltott területekre. Mi történik? A reggeli tornára a staff csapata gyülekezik, a résztvevők pedig hatalmas trollmosollyal dörzsölik össze kezeiket, és eddig még nem látott élvezettel ülnek fel az asztalra nézni, hogy szenvednek a szervezők. Bizony. Ma szerepcserét játszunk.





Reggeli van. A konyhából égett kakaó illata szivárog, de pssszt, ez titok! Mindenki nagyon élvezi az új helyzetét. Izgatottan folyik a programegyeztetés a konyhában, miközben az újdonsült gyerekek lármázva majszolnak, ahogy azt illik.




- Van-e kecsaaap?
Nincs, hát mi ez, luxustábor?!
- A barack lekvárt megkaphatooom?
- Adtok egy szelet kenyeret?
- Hahó, valaki a husis tálat közelebb adja?

A táborkendőn rendhagyó módon négyen is osztoztak: Sili, aki tőlünk, a diákcsapattól kapta meg az egész heti munkájáért, míg később Gábor közülünk Szilvának, Péternek és Zolinak adta oda.  





Csak a szokásos káosz, egy másik szereposztásban. Reggeli után újdonsült táborlakóink hatalmunk alá kerülve szórakoztattak a Beugró nevű játékkal, aztán közösen játszottunk új, és már rég ismert játékokat. Árultunk süketeket, ovisokat, kviddicslabdákat, puszilgattuk egymást a kör közepén, hazudtunk és igazat mondtunk egyszerre. Mindenben pedig a legjobb: a mi irányításunkkal. Miénk volt az egész tábor, Csaracsó, a bolygó, a galaxis, az univerzum. Egészen a "passz"-os beszélgetésig, ahol is megtudtuk, hogy ifjú kis tanoncaink jól érezték magukat az egy délelőttös táborunkban, büszkék mestereikre, azaz ránk, és persze mi is nagyon gratuláltunk nekik a reflexfejlesztő, koncentrációs, illetve improvizációs gyakorlatok során nyújtott kitűnő teljesítményükhöz. Azt kell, hogy mondjam, némi munkával igazán jó csapatot lehetne faragni ezekből a lelkes nebulókból... 








13:00 - ahogy átváltott az óra, bekövetkezett a rendszerváltás, megtisztultak, és magukhoz tértek az agyak. Visszaadtuk az irányítást. Innentől kezdve nagy munka következett: utolsó naphoz illően vártak ránk a szétszórt ruhák, sáros padlók, halmokban a mosatlan, a szemetes zsákok, és minden kis apró dolog, amit magunkkal, magunknak, magunkból hoztunk, és most, hogy menni készülünk, vinnünk kell tovább. A belakott, otthonossá tett és élményekkel megtöltött szobák, s a nagyterem hirtelen újra csak négy fallal körbevett, kongó helyiségekké váltak. S bár elérzékenyültünk pár percre, a jókedv nem lankadt, sőt! Ezután következett csak a buli. Ha értitek... 

19:05 - egy grafitikkel teli vonat robog be az állomásra, amire kis társaságunk sebesen ugrál fel,és hódít meg egy üres vagont. Kellően tágas, a befestett ablakoknak köszönhetően sötét, és kényelmes a hazafelé vezető útra. Nem kellett sok idő, a vonat ablakaiban máris sok kis fejecske élvezte a száguldás szelét, énekszót hagyott maga után a szerelvény. Körbejárt a nóta, mindenkinél többször is, hogy véletlenül se felejtsük el: „háromszor kilenc huszonhét”. Volt itt minden: sárgát virágzó tök, elérhetetlen férfi, megmutattuk, hogy mi így játszunk, legnagyobb hősök módjára, elhittük hogy a vagonunk száma 427. Nem maradhatott ki a Csonka vers, az Egyszerű dal, a Bájoló sem természetesen, de megfért még nálunk a Mizu is... Valahányszor embert láttunk, rázendítettünk: "Helló belló szép királylány, lelóg a földre a szivárvány, két szívószállal a pohárban, kit érdekel, mi van a világban", s mellé lelkesen integettünk. Kaptunk mosolyt, s választ gyerekektől, velünk egykorúaktól, sofőröktől, bácsiktól(egy még lájkjelet is adott), egy kalauztól, de roma családoktól is, akik házikóikból kibújva jártak csodájára az éneklő vonatnak. Belerobogtunk a naplementébe, ás önfeledten dalolva hozzáadtuk ezt a pillanatot is, eltettük az így elkészült Csalamádét. 






20:30 – Gyergyószentmiklós. A grafitis éneklő vonat befut, és megáll. Sorban szökkenek le róla az összenőtt, daloló fiatalok. Éreznek, és boldogok. Együtt. Lelkecskéjükben ott van egy törékeny, narancssárga borkán, ami közös élményeket, nevetéseket, öleléseket, tekinteteket, sikereket, bánatokat, szavakat, dallamokat és egyéb drágaköveket rejt. Ma mindenki hazatér, a saját szobájában alszik. De emberek, ez a Csalamádé! Nehogy azt higgyétek, korán sincs még vége! Ez olyan jó benne, hogy mire ránk törne a szomorú búcsúzkodás, feleszmélhetünk: de hisz holnap is látlak majd! Így mentünk haza a tegnap este: akkor holnap! Gyergyószentmiklós. Művelődési ház. Nagyszínpad. Mi. Ott. Folytatjuk!





szöveg: Balázs Helga | fotók, videók: Farkas Zoli


--------------------------------------------